Čtenářský psychokoutek: #Bezdětná

Home / Uncategorized / Čtenářský psychokoutek: #Bezdětná

Stále častěji se setkávám se ženami, které nemohou nebo nechtějí mít děti. Podle údajů Českého statistického úřadu na počátku devadesátých let ženy rodily v průměru ještě před dosažením 25 let, nyní je to ve věku 30 let. 

Dle analýz časopisu pro výzkum populačního vývoje Demografie v roce 2016 neplánovala mít dítě každá čtvrtá žena. Přestože nemít/nemoct mít/neplánovat děti není, z hlediska statistiky, “výjimečné” (mimochodem míra neplodnosti je v ČR údajně jedna z nejvyšších na světě), zdá se téma bezdětnosti být společenským tabu. 

Ilustrovaný příběh Bezdětná od grafické designérky Moniky Baudišové o neplodnosti a všem, co s sebou přináší – smutek, naději, bezmoc, vztek, černý humor, izolaci, předsudky i sblížení, považuji za osvěžující a z hlediska osvěty potřebný knižní počin. 

“Inseminace? Ha ha, to je vtipný. To zní, jako byste byli dobytek.”

Autorku k napsání knihy inspirovala psychoterapeutka, jejíž pomoc vyhledala po mnoha letech marného snažení o otěhotnění, několika neúspěšných pokusech o umělé oplodnění doprovázených pocity frustrace a beznaděje.

Hlavně se nestresuj, tím to ještě zhoršíš. Musíš být v pohodě.”

Monika Baudišová ve své knize realistickou a zároveň citlivou formou popisuje proces, který v různých obdobách prožívá každý přibližně řada párů řešících neplodnost. Téma, o kterém se moc nemluví. Možná je to proto, že společnost neví jak. Ale měla by. A proto zaplaťpánbu za tenhle tvořivý a upřímný počin.

“Tak hlavně, že aspoň třeba neumíráš na rakovinu, to by bylo horší přece… a víš, kdo je těhotnej?”

Povinná četba pro ty, kteří se rádi ptají lidí kolem sebe, kdy budou mít děti.