Jak na novoroční předsevzetí #smysluplně

Home / koučink / Jak na novoroční předsevzetí #smysluplně

Miluju novoroční předsevzetí. Neexistuje lepší období*, kdy se zastavit, ohlédnout se za předchozím rokem a uvědomit si, jaký chci, aby byl ten další. Údajně se ale novoroční předsevzetí daří splnit jen cca 9% lidí. Jak nespadnout do nepůsobivé 91% většiny?

Tipů, jak na nastavování cílů či novoročních předsevzetí najdete cca triliardu.

Proč to většinou neklapne?

Při práci s klienty i sama na sobě se mi osvědčila rada, že teprve když opravdu dobře víme “co”, přichází “jak” docela samo. Ono “co” musí být něco, co je pro nás opravdu důležité, co nám při pouhé představě zalije tělo příjemnými pocity, něco, co dává z dlouhodobé perspektivy našeho života skutečný smysl. A není to jen něco, co od nás očekává okolí, co by dobře pasovalo k roli, kterou chceme hrát, případně by to prostě jen bylo dobré (zhubnout a přestat kouřit je krásný příklad předsevzetí, která vezmou za své zhruba v únoru).

Takže co s tím v 10krocích?

Ráda bych s vámi sdílela techniku, kterou ráda používám jak sama na sobě, tak i při práci s klienty, ať už jde o jednotlivce v terapii, koučování, nebo třeba týmy v byznysu. Kde se vzala, těžko říct, každopádně funguje. Jste připravení? Jde se na to:

  1. Vezměte k ruce tužku, pořádný papír (ideálně aspoň A3)
  2. Nakreslete osu. Začíná Vaším narozením, končí dnešním dnem. Osu rozdělte po pětiletkách.
  3. Postupně na osu dokreslete všechny důležité momenty Vašeho života. Dobré i špatné. Všechny, které považujete za důležité.
  4. Dokreslete i osoby, které sehrály ve Vašem životě významnou roli.
  5. Dejte si chvíli, prohlédnětě si svůj výtvor. Čeho byste chtěli ve svém životě víc? Bez čeho byste se naopak rádi obešli? Díky čemu se podařilo to dobré? Díky čemu ještě? V čem Vás posunuly špatné zážitky? Co jste se díky tomu naučili? Kým jste?
  6. Jakmile se nabažíte zkoumáním průběhu svého dosavadního života, otočte na druhou stranu. Je čas si říct, kým byste chtěli být.
  7. Znovu nakreslete osu. Začíná zítřkem. Končí posledním dnem Vašeho života.
  8. Postupně na osu dokreslete všechno, co byste chtěli zažít. Co potřebujete k tomu, abyste se mohli stát tím, kým chcete být. Vykreslujete svojí budoucnost, tak si dejte na čas.
  9. Osu zakončete vlastním epitafem. Tím, co byste si přáli, aby o vás lidé, kteří jsou pro vás důležití, řekli na Vašem pohřbu.
  10. Tak co? Jak naložíte s rokem 2018? Co nejmenšího můžete udělat už teď, abyste byli tím, kým chcete být? Co ještě? A ještě?

 

Držím palce. Jo, a… nepijte tolik!

*Jasně, dalo by se namítnout, že vhodnější jsou narozeniny. Na druhou stranu, nevím jak Vy, ale s každým rokem, kdy jsem starší, mám v den svých narozenin jiné starosti. Navíc, dlouhé zimní večery a Novoroční post-opilecká nemohoucnost přímo vybízí k osobní revizi.